Program přednášek

Workshopy a Otevřenou místnost najdete na samostatných stránkách. K dispozici jsou také kompletní přehledy soboty a neděle

Pokud máte zařízení s OS Android, vyzkoušejte program do mobilu.

Obtížnosti
začátečníci pokročilí hackeři

Sobota 7. října 2017

Sat 105 155 107 111
10:00 bash a Mario Bros.
Lukáš Bařinka
10:00 - 10:50

Tématem přednášky bude shrnutí používání rour (pipe) v shellu (konkrétně v bash). Začneme u standardních vstupů v výstupů procesu a jejich přesměrování (pro začátečníky). Skončíme pak u substitucí procesů, pojmenovaných rour a u koprocesů (pro pokročilé).

Bezpečnost dat ve zdravotnictví
Petr Kajzar
10:00 - 10:20

Ačkoli sociální sítě mohou mít úctyhodný počet uživatelů, ve zdravotnictví má svůj "profil" snad úplně každý z nás. V současnosti vidíme světový nárůst malware, přičemž některé útoky mohou nejen ohrozit naše data, ale také citelně ochromit zdravotní péči. Jaké hrozby na nás čekají?

Deploying your SaaS stack OnPrem
Christhope Vanlancker
10:00 - 10:50

Even in 2017 a lot of organisations are not using "Cloud" our "SaaS" platforms , but they want the same functionality as these SaaS platforms. When that call comes it's a hard dilemma between growing your customer base or not. This talk will discuss our experiences in running an Open Source Software as a Service platform on premise at a customer. It will show you all the pitfalls and painpoints we went trough in doing this, even when we had a Infrastucture as Code and Continuous Delivery as our primary values. We'll discuss what tools we used, why we selected only Open Source tools and what our lessons learned are.

10:30 Why good editors refuse to die
David Becvarik
10:30 - 10:50

Every now and then there is a editor with a huge hype like Sublime Text, VS Code, Atom and a lot of them dies in during the years. On the other hand there are still Editors like Vim/EMACS which are here for decades and even get a new fuel inside in projects like NeoVim/REMACS. My talk will briefly summarize why is this happening and why so many people are still interested in "old" but usually more capable editors.

Trnitá cesta cryptolockeru
Martin Černáč
10:30 - 10:50

Prezentace případové studie napadení stanic na ZČU v Plzni ransomwarem Crypt0l0cker. Prezentace poukazuje na způsob komunikace univerzitního CSIRT týmu a forenzní laboratoře.

11:00 HTTP security headers
Tomáš Hála
11:00 - 11:50

Jaké jsou k dispozici HTTP hlavičky pro zabezpečení webu? Jak fungují, proti čemu mě pomohou ochránit a jak je mám správně nastavit?

Editor Vim jako IDE
Pavel Tišnovský
11:00 - 11:50

Konfigurace editoru Vim a jeho pluginů takovým způsobem, aby se dal použít namísto integrovaného vývojového prostředí.

IoT u vás doma
Karol Danko
11:00 - 11:20

Internet vecí je vzrušujúca myšlienka ktorá - rovnako ako internet samotný - mení a určite zmení náš pohľad na svet. Skrýva v sebe veľké množstvo príležitostí pre nás programátorov a jednou z možností ako naskočiť na vlnu IoT je zbastliť si niečo doma. Ukážem na akých technológiách som postavil svoj smart home a z ktorých komponent si môže smart home zložiť každý.

ZFS na Linuxu: co je nového
Pavel Šnajdr
11:00 - 11:50

Linuxové distribuce houfně opouštějí Btrfs, ale ZFS je tu s námi dál a valí se neohroženě zpět. Jak to vypadá se ZFS na Linuxu? Přichází nativní šifrování, declustered raid, all-flash pole založené na na ZFS a podobně.

11:30 Latest news on Turris project
Václav Zbránek
11:30 - 11:50

I'll tell you what we've done in last months and what we are planning with Turris routers. In case you don't know about our unique Linux based and open source router, check out https://www.turris.cz

12:00 Hledáme nezvané hosty
Pavel Kácha
12:00 - 12:20

I nejlepší tesař občas na nějaký ten otvůrek zapomene - což nepotěší dvojnásob, jsme-li tím tesařem my. Cílem přednášky je nastínit možné postupy při hledání nezvaných červotočů v systému, dostupné pro běžného linuxového správce s běžně dostupnými nástroji.

Současnost a budoucnost Fedora Workstation
Jiří Eischmann
12:00 - 12:50

Díky vývojářské síle Red Hatu Fedora Workstation od značné míry definuje budoucnost linuxového desktopu. Technologie, které se vyvinou pro Fedora Workstation, se velmi často časem objeví i v ostatních distribucích. Přednáška čtenářům představí, na jakých věcech pro Fedora Workstation se v poslední době pracovalo a jaké se plánují v budoucnosti (Wayland, Fleet Commander, PipeWire atd.).

Zálohuj fotky a videa i uprostřed ničeho
Petr Pulc
12:00 - 12:20

Jedete do ciziny a chcete si zálohovat fotky a videa. Notebook s sebou tahat nechcete, disky s baterií a SD slotem jsou příliš drahé a nezálohují automaticky. A doma se vám válí BananaPi... Přednáška tak trochu o udev, trochu o řízení 8-segmentového displeje z GPIO a trochu o hardware.

Continuous Integration and Jenkins
Václav Šístek
12:00 - 12:20

I would like to cover basic ideas of DevOps and Continuous Integration, then introduce Jenkins as the leading open source automation server, designed to implement CI. There is also something for advanced Jenkins users, I will demonstrate some latest trends, including pipelines, Blue Ocean BUI, Github integration, Jenkinsfiles.

12:30
13:00
13:30
14:00 nftables – budoucnost linuxového firewallu
Petr Krčmář
14:00 - 14:50

Firewall iptables je s námi v Linuxu už přes 15 let a v poslední době mu roste konkurent: nftables. V čem je zajímavý, proč je lepší a proč se o něj zajímat už teď?

Docker world walk through
Jakub Veverka
14:00 - 14:50

Brief introduction into Docker and Docker like containers. I will briefly cover: - what are containers composed of, - how containers evolved and how they continue evolving, - how application life-cycle looks like in container environments and - and what options you have when you want to run containerized application in production these days

Solid State Drive cache testing with Flexible IO Tester
Adam Kalisz
14:00 - 14:50

  • Kratky uvod do nastaveni dm-cache (lvmcache) - Kratky uvod do Flexible IO Tester - Vysledky mereni, porovnani s HDD, software RAID z SSD a NVMe SSD a kratka interpretace vysledku - Vyhled do novych moznosti v Linuxu (blk-mq, scsi-mq)
Výkon webových aplikací - změřte a spočítejte si, jak velký server potřebuje vaše aplikace
Tomáš Vondra
14:00 - 14:50

Tahle přednáška možná začne několika vzorci, ale brzo se rozjede. Stáhneme si „neznámou“ aplikaci, nahodíme ji na Cloud, uděláme benchmark a pomocí simulačních nástrojů si spočítáme, kolik uživatelů na dané velikosti utáhne. Na konci budete moct každému vysvětlit, proč ne vždycky pomáhá hodit na problém víc procesorů. Možná se dostaneme i k autoškálování.

14:30
15:00 Síťová konfigurace na Linuxu
Pavel Šimerda
15:00 - 15:20

Po delší době bych se s vámi rád znovu pobavil o software pro běžnou síťovou konfiguraci jako je NetworkManager, wicked, networkd a další.

Kubernetes in production
Tomáš Kukrál
15:00 - 15:50

Kubernetes was announced about two years ago and it is probably the best solution to container orchestration. However, there is a huge gap between running Kubernetes for fun and running it in production. I'll present recommended architecture for production ready Kubernetes and show you how to get real HA for Kuberentes components. Secret production problems and tricks included!

Základy šifrování s GnuPG
Emil Miler
15:00 - 15:50

Velice málo lidí používá šifrování při výměně emailových zpráv, nebo při zpracování souborů na Internetu. Přednáška má za úkol sblížit GnuPG s lidmi, kteří o šifrování třeba ani nevědí, nebo se ho nikdy neodhodlali používat. Zároveň by měl připravit posluchače na key signing párty a vysvětlit, co to je a jak funguje podepisování veřejných klíčů. Po konci workshopu by měli všichni umět pracovat s klíči, šifrovat i dešifrovat soubory a být připraveni na nadcházející key signing.

K této síti se nelze připojit 2 aneb FreeRADIUS podrobněji
Pavel Valach
15:00 - 15:50

  • Ukážeme si, jaká kouzla se dají dělat s RADIUSem, a proč se nepoužívá jen na přihlášení k Wifi a Ethernetu (802.1X) - RADIUS samotný je mocný AAA protokol. - Představíme si FreeRADIUS, nejrozšířenější svobodnou implementaci RADIUSu, a ukážeme jeho typická i netradiční použití, kde se naplno ukáže, že účel světí prostředky. - Rozebereme rozdíly mezi autorizací, autentizací a accountingem v podání FreeRADIUS serveru. - Postavíme si vlastní "eduroam" a pochopíme tím, jak funguje předávání autentizačních požadavků mezi RADIUS servery. - Krátce uvedeme, jak nastavit nejpoužívanější systémy, aby náš RADIUS server správně uměly použít. - A na závěr se pokusíme o malé srovnání s protokolem DIAMETER, často označovaným za nástupce RADIUSu.
15:30 Crackování hesel (nejen) z úniku Mall.cz
Michal Špaček
15:30 - 15:50

Jak jsem v „domácích podmínkách“ cracknul skoro všechna hesla z Mall.cz za půl dne. Hesla se dnes nelámou pomocí předpočítaných tabulek nebo zkoušením každé možné kombinace pomocí brute-force útoků. Díky analýzám uniklých dat totiž víme, jak uživatelé hesla vytváří a toho se dá využít k efektivnímu zkoušení vhodných tzv. kandidátů. Přijďte, ukážu vám jak se to dělá.

16:00 Používáte GNU grep? A víte, jak funguje uvnitř?
Ondřej Guth
16:00 - 16:50

Na přednášce se zaměříme na některé algoritmy a triky, díky kterým umí nástroj GNU grep pracovat s regulárními výrazy tak efektivně. Povíme si něco o teorii jako takové (konečné automaty, Boyer-Mooreův algoritmus) a o jejím praktickém využití ve zdrojácích grepu, především jaké důsledky má na rychlost zpracování textu.

Zálohujeme připojení k IPv6 Internetu
Radek Zajíc
16:00 - 16:20

Mít hlavní rychlou a záložní pomalejší přípojku k síti Internet (doma nebo v kanceláři) je už docela běžné. Přesunutí provozu mezi linkami se ve světě IPv4 často řeší použitím privátních IP adres v lokální síti, jednoduchou úpravou routovací tabulky, a překladem adres (NAT). Jak ale totéž zařídit na Linuxu ve světě IPv6, ideálně bez překladu adres, spolehlivě a bez dlouhých výpadků? Jednu z možností si v příspěvku ukážeme.

Počasí u nás v kanceláři
Martin Vicián
16:00 - 16:20

Máte v kanceláři občas dusno? Nedá se tam dýchat? Možná je čas s tím něco udělat. Při této přednášce se dozvíte, jak můžete pomocí BigClown a Turris Omnia zjistit, jaké klimatické podmínky u vás doma nebo v kanceláři panují a jaké zdroje dat o počasí venku je možné používat, jak získaná data vyhodnocovat a jakým způsobem alertovat. To všechno si předvedeme na příkladu dobré praxe v kancelářích CZ.NIC.

Kubernetes za 50 minut
Věroš Kaplan, Martin Stiborský
16:00 - 16:50

Druhý přednášející: Martin Stiborský Kubernetes je nástroj pro provoz aplikací v kontejnerech. Pojďme se podívat jak Kubernetes pracují uvnitř, jaké používají koncepty a jak tam dostat vlastní aplikaci. Na přednášku navazuje workshop, kdy si zkusíme nahodit aplikaci na testovacím clusteru.

16:30 Orange Pi
Petr Stehlík
16:30 - 16:50

Vyznáte se v jednodeskových minipočítačích? Znáte Raspberry Pi a tím to končí? Chcete poznat i něco víc? Nabízím mírný přehled spolu s osobními zkušenostmi se čtyřmi pomeranči plus nějaké historky ze zákulisí.

Errbot: chat-centric way of life
Michal Halenka
16:30 - 16:50

Praktická ukázka vlastností chatovacího bota Errbot. Prezentace obsahuje představení Errbota, instalaci, základní možnosti použití, a tvorbu vlastních pluginů.

17:00 Firefox je zpět mezi moderními prohlížeči
Michal Stanke
17:00 - 17:20

Firefox je známý prohlížeč a jeho první verzi Mozilla vydala už v listopadu 2004. Třináct let poté ho čekají možná největší změny za celou existenci, taková malá revoluce. Pojďme si popovídat o experimentech a projektech, se kterými Firefox dohání Chrome. Samozřejmě předvedu onen milník v podobě verze připravované na polovinu listopadu.

Co nového u Espressif Systems
Petr Stehlík
17:00 - 17:20

Znáte ESP8266? Dobře, a co jeho velkého brášku ESP32? Víte, jak se programuje, v čem je silný a kde má slabiny? A nebude letos zase nějaká překvapivá novinka jako loni? ;-)

Smart karty v Linuxu a proč by vás měly zajímat
Jakub Jelen
17:00 - 17:20

Bezpečné uložení privátních klíčů a identifikačních údajů není jednoduché. Smart karty to umožňují relativně jednoduše. Ale je jích mnoho druhů, které je potřeba podporovat, každý používá jiné karty, některé nemají otevřenou specifikaci nebo implementují (uzavřené) ISO standardy. Přednáška se pokusí nastínit, jak vypadá architektura smart karet od čipu na kartě přes použité abstrakce ke klientským aplikacím, které této funkcionality mohou využívat pro zajištění vyšší bezpečnosti. Ohledně software se zaměřím na projekt OpenSC, který dnes můžeme použít na komunikaci s většinou smart karet od čipů z číny za 10$, přes Yubikey až po národní občanky, nebo karty americké vlády.

SaltStack as your ops colleague
Jakub Veverka
17:00 - 17:20

Let me walk you through basic concepts of SaltStack modular architecture and possibilities it opens to sysadmins. I will touch following topics: - Finding out what happens in your infrastructure (basic remote execution), - performing simple maintenance tasks (scheduling jobs) - acting on changes in infrastructure (reactor) and introduce other SaltStack possibilities.

17:30 Lightning Talks
17:30 - 18:00

Krátké a úderné přednášky

ZeroMQ magic: integrate Github, Travis CI and Open Build Service
Michal Vyskocil
17:30 - 17:50

ZeroMQ is not only powerful networking library. It is a community solving hard problems in unique way. The talk will briefly present interesting solutions for development, testing and distribution of code written in C/C++.

Linux na prapodivných deskách
Lenka Kosková Třísková
17:30 - 17:50

Co znamená embedded? Rozdílné a společné vlastnosti s "klasickou distribucí". Cesty k vlastní distribuci - Yocto, Buildroot, další nástroje. Linux na standardních a nestandardních deskách.

Cityvizor
Ondřej Profant
17:30 - 17:50

Cityvizor je opensource aplikace pro zobrazování rozpočtů a jejich plnění. Navazuje na úspěšnou aplikaci Supervizor. Aplikaci vyvinulo MFČR a spolek Otevřená města.

18:00 Sobotní kvíz o ceny
18:00 - 18:10
18:30

Neděle 8. října 2017

Sun 105 155 107 111
10:00 IPv6 tunely pomocí OpenVPN
Ondřej Caletka
10:00 - 10:50

Když skončila platforma SixXS, ocitla se spousta sítí bez globální konektivity. Bohužel, ne všude je možné dočkat se nativního IPv6 od ISP, často je problém i s veřejnou IPv4 adresou. Je tedy třeba vymyslet nějaké dočasné náhradní řešení. Ve vpsFree.cz jsme připravili vlastní tunelovací službu, kterou provozujeme pomocí OpenVPN. Jak to funguje, jaká jsou úskalí a jak se zapojit? Přednáška ale také rozebere obecné postupy v získávání IPv6 adres, jejich registraci a zavádění, které se mohou hodit i pro jiné případy.

CPU Frequency Scaling in Linux
Giovanni Gherdovich
10:00 - 10:20

Modern CPUs are capable of running at a variety of speeds, and have been for quite some time now, with the goal of optimizing energy consumption. We'll introduce Power States (a.k.a P-states) from the ACPI open standard (Advanced Configuration and Power Interface) and describe its support in Linux, namely the CPUFreq subsystem, and focus on the intel_pstate kernel driver. We'll discuss how CPU throttling affects server performance and present current directions in power-aware task scheduling.

10:30 Využití dat OpenStreetMap
Marián Kyral
10:30 - 10:50

OpenStreetMap to není jen mapa na osm.org. V přednášce si ukážeme zajímavé projekty, které data OpenStreetMap využívaji.

Nasazení HA loadbalanceru - HAProxy + Let's Encrypt
Pavel Pulec
10:30 - 10:50

Touto přednáškou bych chtěl prezentovat, jakým způsobem lze nasadit dvě instance HAProxy, z nichž jedna je pasivní a druhá aktivní, a za pomoci failover IP adresy poskytnuté třetí stranou a Pacemakeru lze automaticky provoz přesměrovat na pasivní instanci v případě výpadku či nutné údržby. Jelikož se jedná o HA stack, předvedu, jak získat Let's Encrypt certifikát na obou HAProxy instancích, aniž bych certifikát musel sdílet nebo jinak složitě přesouvat a proč ho nemusím zálohovat.

GNU/Linux a řízení po sběrnici CAN s využitím generovaného kódu a FPGA
Pavel Píša
10:30 - 12:20

Příspěvek navazuje na předchozí přednášky a články o řízení v reálném čase a potřebných úpravách jádra operačního systému. Úvod viz článek GNU/Linux pro řízení a rychlost jeho odezvy Po krátkém zopakování základních principů použitých v plně preemptivní variantě jádra Linux bude následovat pohled na aktuální stav. Pro řízení v reálném čase se například využívá se sběrnicemi CAN a CAN FD v automobilech. Prezentované budou výsledky projektů pro návrh takového řízení s využitím modelování v prostředí Matlab®/Simulink® a dosažitelné přesnosti časování komunikace. Měření porovnává platformy Raspberry Pi a Xilix Zynq (desky s vlastním HDL návrhem a návrhem periferií CanBench a MZ_APO). K softwarovým řešením budou uvedené i alternativní možnosti a zkušenosti s limity a vhodností jednotlivých řešení. Přednáška bude zakončená pozvánkou na setkání vývojářů popisované varianty jádra – RT-Summit 2017 které letos proběhne 21. října na ČVUT.

11:00 Icinga 2 (na steroidech)
Věroš Kaplan
11:00 - 11:50

Icinga 2 je parádní open-source monitorovací nástroj, který se pořád vyvíjí. Poslední verze je z srpna 2018. Po instalaci umí Icinga spoustu věcí, ale pokud ji trošku poladíme, tak toho dokáže toho mnohem víc. Hlídat z několika nezávislých lokalit, dynamicky měnit svoji konfiguraci podle stavu zdrojů, a mnohé další. Pojďme se na to podívat.

Kdy se přestaly vyrábět noteboky? – modifikace strojů ThinkPad T430 a X230
Emil Miler, Petr Hodač
11:00 - 11:50

Moderní laptopy se vyrábí spíše za účelem zalíbit se co nejširší skupině běžných uživatelů, které zajímá většinou jen vzhled. Žádný z modernějších strojů ale nesplňoval naše představy ideálního laptop. Proto jsme se pustili do šílených hardwarových i softwarových úprav ThinkPadů X230, T430, s cílem vytvořit svůj ideální laptop. Příkladem je výměna a úprava klávesnice, upgrade procesoru, displeje, flashování ec firmware, coreboot a vše, na co jsme během úprav narazili. Za zmínku stojí i ThinkPad X62, který budete mít možnost vidět na vlastní oči.

Monitorování sítě pomocí flow - case studies
Tomáš Čejka
11:00 - 11:50

Ukážeme vám, jaké jsou možnosti použití existujících nástrojů pro monitorování počítačové sítě a analýzu síťového provozu. Přednáška se bude zabývat monitorováním toků (flow-based network monitoring), které se v praxi běžně používá. Existující open source nástroje je možné provozovat “out-of-the-box” a nebo si je přizpůsobit na již existující monitorovací infrastrukturu. Flow kolektor a detekční systém, o kterých bude řeč, je možné nasadit i na velkých páteřních sítích. Jako zdroj dat bude zmíněno několik řešení zahrnující open source monitorovací sondy, výkonný komerční flow exportér, nebo export flow dat ze směrovačů.

11:30
12:00 MySQL sežere Vaše data
David Karban
12:00 - 12:20

Při přípravě MySQL školení jsem narazil na několik věcí, které u databáze nečekáte. S MySQL je velice snadné ztratit data. Nevěříte? Ukážu.

Správa webserveru pro lidi
Jakub Vrchota
12:00 - 12:50

Jak jsme ve dvou vyvinuli velmi přívětivou administraci pro webservery, kterou oceňují jak admini, tak běžní uživatelé. Na přednášce ukážu: - Jak probíhal návrh - Jakých principů jsme se rozhodli držet - Jaké technologie jsme použili a proč - Jak jsme si poradili s automatickými aktualizacemi - Na čem jsme narazili a co se úplně nepovedlo Administrace funguje z mobilu i počítače. Obslouží apache, nginx, postgresql, mysql, ftp, e-maily, dns, letsencrypt, cron a další služby.

Disassembling with radare2
Tomáš Antecký
12:00 - 12:20

Introduction to an open source toolkit for reverse engineering. Part of the talk will be a practical demo of using radare2 for solving a simple crackme.

12:30
13:00
13:30
14:00 Šifrování disku: Startujeme systém bez zadávání hesla
Radek Zajic
14:00 - 14:50

Ve světě Windows existuje šifrování celého disku pomocí technologie BitLocker. Ta umí kromě jiného i nastartovat systém ze zašifrovaného systémového oddílu, aniž by uživatel musel zadat heslo. Pokud používáte šifrování disku pomocí LUKS, určitě vás někdy napadlo, jestli by spuštění systému bez zadání hesla nešlo zařídit i tam. A pokud ano, jak to bude s bezpečností? Komponenty používané BitLockerem a jeden z možných přístupů, jak téhož docílit v prostředí GNU/Linux, si ve větším detailu představíme.

SaltStack pro orchestraci a konfiguraci IT infrastruktury
Ales Komarek
14:00 - 14:20

Prezentace se věnuje použití platformy SaltStack, zejména konfiguraci softwarových služeb a správu různorodých zdrojů, od cloudových služeb po hardwarové boxy. Součástí prezentace bude ukázka infrastruktury, orchestrace softwarových služeb, srovnání imperativního versus deklarativního přístupu, událostmi řízené akce, integrace do procesů. Součástí mé práce je správa rozsáhlého ekosystému softwarových služeb (github.com/salt-formulas) převážně pro Linux platformu.

Rust a IoT
Petr Hodina
14:00 - 14:50

Rust je nový jazyk z dílen Mozzily, který bych chtěl blíže v přednášce představit. Syntaxí se podobá jazykům C/C++, ponechává si jejich přednosti (především rychlost) a bere si na mušku jejich nedostatky (práce se vlákny, pamětí ...). Díky těmto vlastnostem jej lze použít namísto tradičního C/C++ kódu na IoT deskách jako Arduino či STM32 Nucleo. Případně lze stávající kód rozšířit v Rustu. Obě tyto možnosti si ukážeme. Více se o jazyce Rust dozvíte zde https://www.rust-lang.org/en-US/

DevOps Tools Explained: Update Your Arsenal
Fabian Thorns
14:00 - 14:50

Buzzwords like cloud, containers, deployment, continuous delivery or configuration automation are rampant in the media these days. This keynote explains what's behind these terms, how they relate to each other and what they mean for the daily job of system administrators and software developers. We will also discuss which technologies provide an actual benefit for technicians and how to approach and learn them.

14:30 (Kernel) Isolation - HVM, PV, OS-Virtualization technologies in Linux
Zdenek Kubala
14:30 - 14:50

In short, this is an introduction and description of the isolation differences between HM, PV and OS-Virtualization technologies. Presentation contains short descriptions about mentioned technologies with closer look on OS-level Virtualisation (a.k.a. containers).

15:00 Tipy a triky nejenom v shellu nejenom pro programátory
Karel Kočí
15:00 - 15:20

Shell je denním chlebem většiny unixáků. Zanalyzoval jsem svoji historii příkazů a podíval se na to co ve své programátorské praxi používám. Přednesu ty zajímavější společně s ukázkami použití. Začnu se známými stálicemi jako tail -f a budu pokračovat směrem k exotičtějším. Budu se věnovat jak práci se soubory, tak třeba gitu, ssh, nebo nastavení sítě. Dozvědět by se tak měli něco jak začátečníci tak i pokročilí.

Docker pod kapotou, aneb jak si udělat vlastní kontejner
Jan Seidl
15:00 - 15:50

Docker je v dnešní době defacto standard mezi kontejnery. Potkal jsem už mnoho lidí, kteří proklínaly docker, pak další co ho milují, ale kolik z nich ví, co to ten docker vlastně je? Jak funguje? Z čeho se skládá? Kde končí hranice dockeru a začíná kernel? A proto vznikla tato přednáška - abych osvětlil základní principy kontejnerizace. Budu mluvit hodně o dockeru, protože ho každý zná, ale samozřejmě to platí i pro LXC a další kontejnerové řešení. Budu mluvit o kernelu, Linux namespaces, Cgroups, unionfs,... vše samozřejme v mezích srozumitelnosti (a času - vždyť každé jednotlivé téma by vystačilo na vlastní přednášku). Jednotlivé části budu prokladát skvělými a (ne)fungujícími ukázkami. A nebudu mluvit o windows containers. Po této přednášce si možná vytvoříte svůj vlastní kontejner, protože zjistíte, že je to tak jednoduché... Přednáška je vhodná pro každého, kdo má alespoň uživatelskou znalost linuxu, znalost dockeru výhodou... A prednáška rozhodně není vhodná pro docker/moby/runc/lxc/kernel/.... vývojáře - nedozvědeli by jste se nic nového a ještě by jste mě opravovali;-)

The Things Network a LoRaWAN
Jakub Huspek, Adam Hořčica
15:00 - 15:50

The Things Network je mezinárodní komunitní projekt, který provozuje otevřenou LoRaWAN síť. Má přes 20 tisíc členů a funguje v desítkách zemí světa. V přednášce to vezmeme od podlahy, koukneme se co je LoRa, co LoRaWAN a zakončíme samotným The Things Network.

Testování webových stránek v OpenQA aka Selenium knihovna pro OpenQA
Ondřej Holeček
15:00 - 15:20

Úspěšný framework OpenQA je díky needles schopný testovat webové stránky již nyní. Proč však vymýšlet nové kolo, když tu je komplexní framework Selenium pro přesně daný úkol? V přednášce ukáži, jak přidat vlastní knihovnu do OpenQA testů a jak rozšířit test API o vlastní funkce. Vše na příkladu Selenium knihovny pro OpenQA testy.

15:30 The Onion Router
Pavel Dostál
15:30 - 15:50

Tor asi všichni znají jako software pro anonymní prohlížení webu - jeho možnosti jsou ale mnohem širší a vůbec přitom nemusí jít o žádné skrývání. Přijďte si poslechnout na co všechno se Tor může hodit běžným uživatelům i hardcore hackerům!

Firewall pfSense - základy administrace
Lukáš Malý
15:30 - 15:50

pfSense je firewall o kterém možná již něco slyšel. Po dlouholetém používání se rád podělím o mé zkušenosti. Povíme si víc o hardware a spolu s praktickou ukázkou si projdeme základní konfigurace nejběžnějších služeb, jako je NAT, DHCP, NTP atd. Ukážeme si nějaká základní firewalová pravidla a jak na ně. Můžeme si i ukázat jak se konfiguruje OpenVPN nebo IPSec.

16:00 Co nepotřebujete vědět o DNS pro .cz?
Václav Steiner
16:00 - 16:50

Službu DNS pro .cz používáte několikrát za den, aniž byste o tom věděli. Ve skutečnosti je to ale stejně důležitá služba, jako dodávka pitné vody do Vaší domácnosti. Jak to vlastně v CZ.NIC děláme, abyste nemuseli vědět nic o tom, jak to celé funguje?

Paranoid is new Black
David Becvarik
16:00 - 16:50

Ma clovek pravo na sve soukromi? Proc chranit sve soukromi i kdyz nemame co tajit? Jak spolu souvisi soukromi a svoboda? QubesOS, Tails, Tor, Whonix, GPG, Dark Mail a spousta dalsi, k cemu to vse je a jak nam tyto nastroje mohou pomoci v ochrane naseho soukromi.

STM32 a Arduino
Petr Šrámek
16:00 - 16:20

I mikrokontroléry STM32 můžete používat v Arduino IDE. Jaké desky jsou dostupné a podporováné a jak je do Arduino IDE dostat se dozvíte právě na této přednášce.

Pipeline as code for your infrastructure as Code
Christhope Vanlancker
16:00 - 16:50

Infrastructure as Code has been a native open source innovation happening over the past decade, with languages such as Puppet and Chef growing fast ops folks have been adopting development practices to run their infrastructures. In the mean time the operations people together with the developers ran into the limitations of traditional CI platforms where a lot of "Dirty Clicking" was the norm , creating a pipeline for a stack, or new project was a boring manual experience. This talk will document the use of Pipeline as Code (Jenkins DSL) to generate a Containerized deployment and test infrastructure testing different versions of Puppet code (actually this also serves as a Puppet 3 to Puppet 5 migration) for different customers. (Albeit we did exaclty the same for Python, PHP and Ruby stacks..)

16:30 Od prototypu k sériové výrobě
Jan Brož
16:30 - 16:50

Dostat prototyp elektroniky do sériové výroby, to znamená spoustu práce a většinou i spoustu peněz. V přednášce se podíváme na to, jak taková sériová výroba probíhá, co při tom všem musí řešit vývojář a co výrobce, ukážeme si nejčastější konstruktérské chyby a nebude chybět pár tipů na optimalizaci výrobku z hlediska spolehlivosti i ceny.

17:00 Nedělní kvíz o ceny
17:00 - 17:10
Zakončení konference
17:20 - 17:30