legenda 105 155 107 111 301 349 345 302
Sun 105 155 107 111 301 349 (kapacita 48) 345 (kapacita 24) 302 (kapacita 24)
10:00 Správa DNS zónových souborů v Gitu
Ondřej Caletka
10:00 - 10:50

V přednášce představím způsob, jakým udržovat DNS záznamy v Gitovském repozitáři a to takovým způsobem, aby nebylo úplně snadné DNS rozbít.

Zálohy vs. GDPR
Marek Galinski
10:00 - 10:50

GDPR, resp. jeho lokálne zákonné úpravy, na jednej strane požadujú, aby prevádzkovatelia, ktorí spracovávajú osobné údaje svojich klientov alebo používateľov boli pripravení dáta v prípade poruchy obnoviť, na druhej strane požaduje, aby sa údaje osoby, ktorá si o to požiada, boli bezodkladne vymazané. Toto pravidlo predstavuje problém či už pre prevádzkovateľov, ktorí používajú agregované úložiská, alebo inkrementálne zálohy či blockchain. Prídite na prednášku, povieme si, ako potreby európskych úradníkov aspoň trochu uspokojiť, a ako hľadať symbiózu medzi nariadením a zdravým rozumom.

Když se Linux nevejde
Lenka Kosková Třísková
10:00 - 10:50

Co dělat, když se Linux nevejde nebo nejde použít, protože cílové zařízení je pomalé, má málo paměti a nevhodnou architekturu? Přehled miniaturních operačních systémů a jejich možných aplikací.

Log management ELISA
Lukáš Malý
10:00 - 10:50

ELISA je robustní, výkonné, přitom však levné řešení pro sběr, korelace a analýzu logů. Jádrem systému je ElasticSearch s uživatelským rozhraním Kibana, které poskytuje vysoký komfort při analýze detekovaných bezpečnostních incidentů a relevantních logů. ELISA je konfigurována monitorovacím systémem Zabbix, který je integrován do tohoto řešení.

vpsAdminOS: moderní náhrada za OpenVZ
Richard Marko
10:00 - 10:50

vpsAdminOS je kompletní řešení pro hostování systémových kontejnerů ("skoro jako plný virtuál") vyvinutý spolkem vpsFree.cz jako nástupce přesluhujícího OpenVZ. Přednáška má za cíl posluchače seznámit s architekturou OS, způsoby jeho nasazení a jeho ovládáním s praktickou ukázkou.

10:30
11:00 UEFI: Dobrý sluha nebo špatný pán?
Radek Zajíc
11:00 - 11:50

Specifikace UEFI si klade za cíl jednoho dne plně nahradit IBM PC BIOS a sjednotit proces startování počítače napříč platformami. Přináší podporu některých zajímavých technologií, odstraňuje limity PC BIOSu. Zároveň ale přináší omezení. Co vše UEFI nabízí? Co nám bere? Jaké verze se používají? Jaký je vlastně rozdíl mezi legacy bootem (v režimu PC BIOSu) a UEFI bootem? Existuje důvod, proč startovat počítač pomocí legacy bootu, i když má funkční UEFI implementaci? Jak jsou na tom s podporou UEFI rozšířující karty a startování po síti? A jak je na tom s podporou UEFI ekosystém kolem GNU/Linuxu? I o tom si povíme v této přednášce.

Proč se (na)učit Golang
Jan Seidl
11:00 - 11:50

Lehký úvod do jednoho z nejpopularnějších jazyku posledních let. Jednoduchý jazyk který se výborně hodí pro systémové nastroje a pro opensource projekty. Vždyť například docker a kubernetes jsou napsány v Go.

Dozvíte se co mi na Go příjde skvělé a co na něm opravdu nesnáším. Na co se hodí a no co spíš ne. Určitě se dotknu témat jako dependence, konkurence, error handling a mnoha dalších..

Přednáška je vhodná pro všechny, kteří se o Go chtějí dozvědět něco víc.

Infrastructre which heals itself
David Becvarik
11:00 - 11:50

IT is quickly evolving, we created a lot of awesome tools, we have Kubernetes which added API to our infrastructure. We have easy access to all metrics via projects like Istio and Prometheus. Framework like pandas helps us to analyze and learn quickly from data we collect. However we are still stuck with Ansible, puppet and a wikis and a lot of tools which we us to semi-automate our infrastructure. There must be something better! Lets see how we can connect all the tools we have to implement Operators which can maintain and fix common issues in our Infrastructure for us.

Network change management and continuous integration in the age of NetDevOps
Matyas Prokop
11:00 - 11:50

What does continuous delivery and integration means for the network engineer? How can the benefits of software tools used in source control brings to network engineers and developers together? If you are the network engineer and you haven't been sleeping for the last couple of years you know that today everything is about network automation and how to run, deploy and manage the infrastructure as code. This presentation will explain how to integrate a GitLab CI/CD pipeline with open source tools such as Vagrant or Ansible, to the 'legacy hardware' like Cisco routers and switches but also to software defined network like Cisco ACI (Application Centric Infrastructure) or Cumulus.

NixOS
Richard Marko, Pavel Šnajdr
11:00 - 12:50

Pojdte se podivat, jak vypada DevOps z jineho sveta. Ze sveta cisteho a deklarativne, funkcionalne definovaneho. Jak by vypadala Vas styl prace, kdybyste meli distribuci, ktera ma spravce baliku (a la Apt) a konfiguracni spravu (a la Ansible), v jednom?

Qt a C++, rychlé ponoření do vývoje aplikací s GUI
Ondřej Kolín
11:00 - 12:50

Seznámení se s frameworkem Qt a C++, představení vývojových nástrojů. Zkusíme si vytvořit nějaké ukázkové aplikace Na místě budou k dispozici ukázková zádání program;, tak abyste si sami mohli něco vytvořit. K dispozici se určitě najde někdo, kdo vám pomůže. Bylo by vhodné mít nainstalovaný vývojový nástroj Qt Creator a nainstalované nástroje Qmake, instalaci bychom rádi přeskočili

Build your first flatpak
Jiří Eischmann, Carlos Soriano
11:00 - 12:50

At this workshop participants will package an application of their choice in the Flatpak format and learn what's necessary to publish it in Flathub.
More about the format: https://flatpak.org/
More about Flathub: https://flathub.org/

11:30
12:00 Linuxový desktop a reálie veřejného sektoru
Ondřej Koch
12:00 - 12:20

V NTK přes ulici máme na 150 veřejných PC Fedoru. Nasadili jsme to za 3 dny. Je tam LibreOffice, darktable, git nebo gcc, používáme k tomu Sambu i NFS a aby to bylo cool, tak i Ansible. Kromě toho máme valnou většinu věcí na Linuxu (řízení sítě, digital signage, řízení AV techniky a hromady jiného lepidla) a bude toho čím dál víc. Zajímá-li vás, jak se to celé stalo, co jde s Linuxem dělat a co všechno by si mohl náš oblíbený veřejný sektor odpustit, kdyby jej laskavě na vhodných místech používal, přijďte si poslechnout lidi z IT ve zdech té knihovny/studovny přes ulici. Třeba někoho zvládneme inspirovat.

V čem spočívá síla jazyka R?
Petr Štěpánek
12:00 - 12:20

Cílem příspěvku je seznámit publikum s možnostmi využití jazyka R v oblasti statistického hodnocení dat. Posluchač získá základní informace o jazyce R, nejpoužívanější GUI. Dále budou prezentovány nejpoužívanější nástroje s jejichž pomocí lze generovat reporty, nebo prezentovat výsledky formou webové aplikace. Přednáška bude doplněna ukázkami.

The "schedutil" frequency scaling governor for the Linux kernel
Giovanni Gherdovich
12:00 - 12:50

Schedutil is a cpufreq governor that uses scheduler utilization data (the PELT number) to select CPUs’ operating frequencies. The PELT number is per-process (as opposed to being per-core), so its value isn’t lost when the process migrates across CPUs -- this is beneficial for making decisions about how fast the CPU has to run. Schedutil is fundamentally different from the current best-in-class governors, that read per-core utilization values (such as intel_pstate on x86) or delegate the matter of frequency selection entirely to the platform (HWP on x86, CPPC on ARM). We’ll review schedutil’s recent developments and present experimental results of its performance in a few practical scenarios.

12:30
13:00
13:30
14:00 Zálohuj s BTRFS
Josef Jebavý
14:00 - 14:50

Popis filesystemu BTRFS - výhody a a novinky oproti běžným filesystémům. Inspirace jak filesystém BTRFS využít k zálohovaní.

Go vs. Rust aneb porovnání dvou progresivních kompilovaných jazyků
Pavel Tišnovský
14:00 - 14:50

V oblasti statických programovacích jazyků překládaných do nativního kódu vládl ještě před deseti lety jakýsi status quo - mezi nejpoužívanější jazyky patřila úspěšná dvojice C a C++. Změna nastala po příchodu jazyků Rust a Go, díky nimž byly i do této oblasti vneseny nové myšlenky. Vzhledem k tomu, že Rust a Go se snaží řešit mnohdy ty stejné problémy odlišnými způsoby, je na místě si tyto jazyky porovnat a zjistit, který z nich je pro určitou oblast výhodnější.

Multi-Gigabit Ethernet for enthusiasts and small businesses
Adam Kalisz
14:00 - 14:50

How to implement up to 10 Gigabit Ethernet on the budget for enthusiast and small business networks? This talk focuses more on networking hardware and some tips for advanced usage (like hidden full CLI access). The next theme is Aquantia NIC behaviour with GNU/ Linux and some general tips and tricks.

This one goes up to 11!
Dhananjay Balan
14:00 - 14:20

This presentation introduces the FreeBSD operating system and the
community that produces it. FreeBSD is an advanced computer operating
system used to power modern servers, desktops, and embedded platforms.
A large community has continually developed it for more than thirty
years. Its advanced networking, security, and storage features have
made FreeBSD the platform of choice for many of the busiest web sites
and most pervasive embedded networking and storage devices.

Dynamic Analysis in Practice
Miroslav Franc
14:00 - 14:50

Dynamic vs. Static Analysis. A bit of History of the dynamic analysis. C vs. C++ approach of doing things and mixing the two languages. Valgrind vs. Sanitizers. What are the advantages and/or disadvantages of using one tool over the other? Types of bugs you can catch along with some related C and C++ patterns and antipatterns.

Úvod do Ansiblu
Martin Vicián
14:00 - 15:50

V rámci workshopu si na praktických ukázkách vyzkoušíme základní použití Ansiblu pro orchestraci serverů. Probereme základní moduly, typické způsoby použití a nahlédneme i do některých pokročilejších, ale často používaných funkcí.
Workshop je vhodný jak pro úplně začátečníky, tak pro mírně pokročilé uživatele Ansiblu.

14:30 eduroam.cz - správa a deployment pomocí Ansible
Jan Tomášek
14:30 - 14:50

eduroam je mezinárodní roamingová federace, která umožňuje jednoduché síťové připojení akademickým uživatelům v 23302 lokalitách v 90 zemích po celém světě. V rámci prezentace ukážeme, jak na CESNETu pomocí Ansible spravujeme v HA režimu národní Radius zprostředkující roaming uživatelů jak v ČR, tak do zahraničí.

15:00 Language Server Protocol aneb jak si vytvořit modulární IDE (nejenom) z Vimu
Pavel Tišnovský
15:00 - 15:50

LSP neboli Language Server Protocol je definice protokolu založeného na JSONu, který se používá pro komunikaci mezi IDE či programátorskými textovými editory a specializovanými servery nabízejícími například funkce refaktoringu kódu, Díky LSP je možné do již existujících IDE relativně snadno přidat podporu pro nový programovací jazyk a dokonce je možné nakonfigurovat textový editor Vim takovým způsobem, aby ho bylo (konečně!) možné použít jako plnohodnotné IDE se všemi očekávanými funkcemi. Na této přednášce si řekneme základní informace o LSP i o způsobu jeho použití společně s Vimem.

Test driven development for sysadmins
Michal Halenka
15:00 - 15:50

Test driven development is 20 years old approach used exclusively by developers. Now it's time to bring benefits of this method to sysadmins managing their infrastructure. We will take a look on creating infrastructure with ansible roles along with TDD aproach, resulting in ability to test this role on multiple instances/operating systems/distributions, with variety of test frameworks and testing scenarios.

Restic - další zálohovací software
Věroš Kaplan
15:00 - 15:50

Existuje spousta zálohovacích softwarů a některé z nich dokonce umí i obnovovat. Po otestování různých softwarů jsme si pro zálohování a obnovu vybrali restic.

Oproti klasickým zálohovacím softwarům, které zakládají plné, rozdílové a diferenciální zálohy funguje restic trošku jinak.

Na přednášce si ukážeme, jak ta věc funguje, jak ho použít, kam ukládat a proti čemu nás může ochránit.
A bude-li všechno fungovat, zkusíme zálohovat a obnovit

eduroam.cz - monitoring infrastruktury a detekce problémů
Václav Mach
15:00 - 15:20

eduroam je mezinárodní roamingová federace, která umožňuje jednoduché síťové připojení akademickým uživatelům v 23302 lokalitách v 90 zemích po celém světě.

V rámci prezentace ukážeme, jak jsme v roce 2018 modernizovali monitoring infrastruktury a vylepšili automatickou detekci problémů na straně Identity a Service providerů.

WebAssembly - nová nejen webová technologie
Tom Marius
15:00 - 15:50

WebAssembly je nová technologie - jednoduše verifikovatelný paměťově bezpečný binární formát pro modulární aplikace. Původní účel WebAssembly jsou webové aplikace, ale vývojáři specifikace kladou důraz na univerzalitu, a tak se pojďme podívat, jak to funguje a co všechno se s WebAssembly dá dělat.

15:30 Proč vyhrál bitvu o cloud open source a proč mě to má zajímat.
Petr Kotas
15:30 - 15:50

Orientovat se v cloudu není jednoduché. Vyvíjet pro něj je ještě těžší.
Ne proto, že by principy byly složitější, ale protože cloud se do jedné hlavy prostě nevejde.
Navíc vyvíjet podobné věci sám a pořád dokola, je holé šílenství. Co s tím?
Vyvíjet společně a spojit své síly. Díky tomu dokážeme vyvíjet rychleji, efektivněji
a zábavněji.

Vítejte ve světě open source!

16:00 Bezpečné používání linuxového desktopu
Martin Vicián
16:00 - 16:20

Přednáška bude obsahovat několik doporučení na bezpečnou instalaci, bootování a používání linuxového desktopu. Mimo jiné ukážu, jak zabezpečit Thunderbolt rozhraní a proč nevěřit zaheslovanému biosu. V závěru se podíváme na bezpečnost čínské linuxové distribuce Deepin.

Jak se píše doplňování v shellu
Karel Kočí
16:00 - 16:50

Napíšeme jen pár počátečních písmen a zmáčkneme tabulátor a máme zbytek, nebo když nevíme jak dál tak znovu a vybereme z nabídky. Pro lidi od příkazové řádky zcela přirozený a bezmyšlenkový úkon. Ale co dělat když místo volby dostaneme v nabídce soubory z aktuálního adresáře? Přesně o tomto bude tato přednáška. Dozvíte se jak napsat jednoduchou doplňovací funkci pro bash a zsh. Nepůjdeme hluboko do niter doplňování, nýbrž si raději ukážeme jak zajistit doplňování jednotlivých typů obsahu.

Toto je volné pokračování nestihnuté přednášky z minulého LinuxDays která se jmenovala: Tipy a triky v shellu. Výrazná část zbytku přednášky se totiž zabývala doplňováním.

(R)evolution of IoT botnets
Jan Neduchal
16:00 - 16:50

This talk will go over the history of Internet of Things (IoT) botnets and their current standing in the malware industry. Firstly I will talk about overview of the current and past threats in the IoT field. Then, we will discuss how one can(not) protect their network against IoT malware. Lastly I will show you how easy it is to build an IoT botnet nowadays from the perspective of a script kiddie or an experienced developer.

Classifying processes into control groups
Michal Koutný
16:00 - 16:20

At the beginning there was the idea of completely generic
classification of tasks into (multiple) hierarchies of control groups. The
kernel API was complemented with libcg project that provided various tools for
control groups management. Then came systemd that claimed the control group
handling in the name of service management.

We describe libcg, the APIs it uses, tools it provides and use cases it cover(s|ed).
Similarly, we describe systemd approach to control groups and how the former
use cases map to systemd land. We learn about conflicts between libcg and
systemd and about uses which are not sufficiently covered by systemd and what
options there are for implementing those inside systemd.

This is not about individual control group controllers.

Užitečná browser APIs
Pavol Hejný
16:00 - 16:50

Jak tvořit velké a komplexní aplikace přímo na webu? V krátkosti vám ukážu nejzajímavější a podle mě nejdůležitější javascriptové Browser APIs, které vám při tom pomohou:

WebSockets - Pro tvorbu real-time aplikací
WebWorkers - Paralelizace
FileReader - Práce se soubory
LocalStorage, IndexedDB - Srovnání perzistentních uložišť v prohlížeči
WebGl, WebVR - 3D na webu
Web Audio/Video - Média na webu
Fullscreen API, Pointer Lock API - Pro vývoj her

16:30 Syncthing: synchronizace souborů bez cloudu
Petr Krčmář
16:30 - 16:50

Je běžné, že máme více počítačů, do toho mobil, tablet a možná ještě něco navíc. Jak mezi všemi zařízeními přenášet soubory? Ukážeme si synchronizaci pomocí Syncthing.

17:00 Kvíz o ceny a závěr konference
17:00 - 17:30